Digitalizacja dokumentacji medycznej – nasze metody promocji

Pomimo kilku lat aktywnej promocji systemu IC Pen i wielu wdrożeń, papierowa dokumentacja medyczną ma się dobrze. Chcąc to zmienić pakujemy walizki i działamy w terenie z ludźmi, od których zależy postęp transformacji cyfrowej w Polsce.

Tomasz Łakota 11 lipca, 2022

Digitalizacja dokumentacji medycznej przy wykorzystaniu systemu IC Pen jest praktyką dla ponad 200 placówek medycznych w Polsce. Miliony zdigitalizowanych podpisów złożonych przez pacjentów to sukces nasz i naszych partnerów, którzy zechcieli nam zaufać. Mimo to nadal większość szpitali i przychodni posługuje się papierową dokumentacją medyczną. Chcąc to zmienić i realnie włączyć się w transformację cyfrową systemu opieki zdrowotnej w Polsce promujemy najlepsze rozwiązania oraz dobre praktyki placówek, które zrezygnowały już z papieru. Okazji do tego jest sporo, a konferencje i warsztaty organizowane przez naszych partnerów idealnie wpisują się w naszą strategię promocji technologii IC Pen.

Konferencje

Bez dwóch zdań konferencje i spotkania na żywo są jedną z naszych ulubionych form kontaktu z partnerami. Dość długa przerwa w organizacji tego typu wydarzeń spowodowana pandemią wirusa Sars-Cov-2 wzbudziła w nas jeszcze większą chęć angażowania się w takie wydarzenia. W ostatnim czasie mieliśmy ku temu kilka okazji.

Konferencja z Gabos Softwear

Choć atmosfera i otoczenie na zamku krzyżackim w Gniewie było historyczne, to wydarzenie dotyczyło wykorzystania nowoczesnych rozwiązań IT w medycynie.
Będąc partnerem wydarzenia, które zorganizowała firma Gabos Softwear dostarczająca jeden z wiodących systemów dziedzinowych (HIS) do polskich placówek medycznych, mogliśmy uczestniczyć w dyskusjach dotyczących digitalizacji dokumentacji medyczne. Poza samą prezentacją naszego rozwiązania służącego do cyfryzacji podpisów pacjentów na tabletach, przy wykorzystaniu długopisów cyfrowych i ekranów piórkowych, zaprezentowaliśmy również IC Skaner. Rozwiązanie, które jest kolejnym komponentem systemu IC Pen i służącym do sprawnej i zgodnej z przepisami prawnymi procedury skanowania dokumentacji medycznej.
Opracowane narzędzie (IC Skaner) poza samą możliwością skanowania dokumentacji medycznej daje także możliwość cyfrowego podpisu zeskanowanego dokumentu. W tym celu możliwe jest skorzystanie z jednej z dwóch metod podpisu:
– Podpisu kwalifikowanego,
– Podpisu ZUS-PUE.

Dodatkowo dzięki integracji z systemem HIS możliwe jest łatwe przesyłanie zeskanowanej dokumentacji medycznej do rekordu pacjenta. IC Skaner znajduje praktyczne zastosowanie zarówno w cyfryzacji zewnętrznej dokumentacji medycznej dostarczanej przez pacjentów, jak i podczas digitalizacji zarchiwizowanej dokumentacji medycznej.

Konferencja w Wadowicach z INET

Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji mieliśmy okazję wziąć udział w wydarzeniu “Bezpieczeństwo IT to podstawa”. W jego trakcie uczestniczące w konferencji szpitale mogły przekonać się, jak działa nasz system IC Pen. Pokazaliśmy w jaki sposób jest digitalizowany podpis oraz jak go chronią stworzone zabezpieczenia. Prezentując wypracowane integracje IC Pen z systemami HIS udowodniliśmy również, że digitalizowana z pomocą naszej technologii dokumentacja jest bezpieczna, a osoby postronne nie mają do niej wglądu.
Możliwość uczestniczenia w konferencji, która odbyła się na początku czerwca w Wadowicach była znakomitą okazją do wymiany poglądów.

Po raz drugi na zamku w Gniewie

Będąc współorganizatorem konferencji wspólnie z Asseco Poland spotkaliśmy kilkadziesiąt firm partnerskich firmy, które ściśle współpracują z wieloma placówkami medycznymi w Polsce. Wydarzenie to umożliwiło nam nawiązanie kontaktu z wieloma firmami, zacieśnienie współpracy z partnerami oraz udział w dyskusji dotyczącej oczekiwań i potrzeb placówek medycznych w Polsce w zakresie cyfryzacji dokumentacji.
Oczywiście spotkanie w Gniewie pozwoliło nam na prezentację pełnego spektrum możliwości, które oferuje system IC Pen posiadający m.in. integrację z systemem AMMS, którego dostawcą jest Asseco Poland.
Jedną z istotniejszych kwestii, która zainteresowała uczestników konferencji odbywającej się w krzyżackim zamku była możliwość wykorzystania ekranów piórkowych w procesie digitalizacji zgód medycznych. Ogromna funkcjonalność tych urządzeń, które jest zbliżona do tej, jaką mają tablety, możliwość doboru urządzeń pod względem wielkości ekranów (od 10,6 do 24 cali) została doceniona przez uczestników. Ponadto niezwykle duża wytrzymałość i żywotność tych urządzeń pozwoliła wskazać dziesiątki przykładów dla zastosowania tego typu ekranów do automatycznej digitalizacji dokumentów wypełnianych i podpisywanych przez pacjentów.

Case study – dobre praktyki motywują do działania

Podobno lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż na własnych. Naszym zdaniem jeszcze lepiej jest uczyć się na cudzych sukcesach i wyciągać z nich wnioski. Biorąc to stwierdzenie za pewien drogowskaz w naszej działalności z rynkiem medycznym, staramy się na bieżąco publikować najciekawsze i najbardziej wartościowe dla naszych partnerów case study. Omówienie problemów, z którymi zmagały się inne placówki medyczne oraz w jaki sposób je przezwyciężyły uważamy za jeden z bardziej wartościowych sposobów edukacji rynku w zakresie cyfryzacji dokumentacji.
Dlatego też na naszym firmowym blogu cyklicznie publikujemy teksty, w których przedstawiamy, jak system IC Pen przy wsparciu długopisów cyfrowych, podpisów na tabletach, ekranów piórkowych oraz skanerów skutecznie redukuje obieg papierowej dokumentacji.
Case study, którymi najczęściej się dzielimy i przytaczamy podczas konferencji i warsztatów dotyczą wdrożeń w:
– Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie,
– Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
– Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie,
– Szpitalu Klinicznym im. księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie,
– Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Jednak nie miej ciekawe i istotne z perspektywy naszych partnerów zainteresowanych wykorzystaniem technologii IC Pen są takie placówki, jak: ZOZ 2 Rzeszów, który jest rozproszony po blisko 40 oddziałach w województwie podkarpackim, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie, czy Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.
Zróżnicowana wielkość placówek medycznych, ich zakres działania oraz procesy, do digitalizacji, których zostały wybrane komponenty systemu IC Pen dowodzą, iż rozwiązanie działa i sprawdza się w każdych warunkach.

Warsztaty

Digitalizacja dokumentacji medycznej oznacza szereg korzyści, o których można przeczytać na specjalistycznych portalach internetowych. Jednak sam tekst, czy też wypowiedź znanego eksperta to nie to samo, co możliwość samodzielnego przekonania się jak działa technologia IC Pen, jakie posiada ograniczenia i możliwości, to doskonały sposób, by uświadomić sobie, że czasy papierowej dokumentacji bezpowrotnie minęły. Dlatego też wspólnie z naszymi partnerami organizujemy warsztaty dla placówek medycznych, których przedstawiciele mogą na własne oczy przekonać się, jak długopis cyfrowy pozwala szybko zdigitalizować papierową dokumentację medyczną. W jaki sposób pacjenci mogą składać podpisy na tablecie lub ekranie piórkowym eliminując tym samym w 100% papierową dokumentację z tych procesów.

Wizyty referencyjne

Digitalizacja dokumentacji medycznej tylko z pozoru wydaje się być czymś prostym i oczywistym. W rzeczywistości jest to złożone, wielowymiarowe działanie, które rodzi wiele trudności oraz wątpliwości po stronie placówek medycznych. Jednym ze sposobów na rozwianie wszelkich obaw są wizyty referencyjnie, które przeprowadzamy korzystając z gościnności naszych klientów i partnerów współpracujących z nami. Możliwość przeprowadzenia swoistej wizji lokalnej w szpitalach i przychodniach, które wykorzystują na co dzień system IC Pen jest najlepszym sposobem na wyzbycie się wszystkich obaw i wątpliwości.
Jednym z przykładów takiej wizyty referencyjnej było spotkanie z naszym klientem oraz partnerami i placówkami medycznymi w maju 2022 roku w Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie. Wsparci przez naszego partnera, firmę BMM zaprezentowaliśmy długopisy cyfrowe oraz skanery, które w codziennej pracy są wykorzystywane przez personel ZOZ 2 Rzeszów. Ponadto spotkania tego typu są idealną okazją do pokazania zarówno rozwiązań wdrożonych i pracujących w odwiedzanej placówce, jak i innych które nie zostały jeszcze zaadoptowane.
W ten oto sposób każda placówka ma możliwość samodzielnie przekonać się, jak w realnych warunkach sprawdza się system IC Pen oraz urządzenia służące do digitalizacji dokumentacji medycznej. Korzystając z rozległej sieci wdrożeń naszej technologii, która służy szpitalom i przychodniom w różnych częściach Polski jesteśmy w stanie zorganizować wizytę referencyjną dla każdej przychodni i szpitala.

Źródło: Facebook BMM - Wizyta referencyjna w ZOZ 2 Rzeszów

Podsumowanie

Digitalizacja dokumentacji medycznej jest ważnym elementem współczesnej medycyny. Mamy nadzieję, że biorąc udział w konferencjach i targach jesteśmy w stanie zwrócić uwagę placówek medycznych na technologię, która ułatwia ich funkcjonowanie oraz zmniejsza stałe koszty. Co więcej, organizując warsztaty, prezentując zróżnicowane case study i zapraszając na wizyty referencyjne jesteśmy w stanie pokazać praktyczny wymiar wykorzystania naszej technologii w codziennej pracy personelu medycznego. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu nasz zespół i nasze rozwiązanie będzie mogło aktywnie uczestniczyć w transformacji cyfrowej systemu opieki zdrowotnej, który dokonuje się na naszych oczach.

Tomasz Łakota

Tomasz Łakota od 2019 roku związany z IC Solutions. Obecnie Regionalny Dyrektor ds. Sprzedaży, który swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera przede wszystkim placówki medyczne w Polsce wschodniej oraz południowej. Z pasją pomaga szpitalom digitalizować dokumentację medyczną, w tym zgody pacjentów, oraz inicjuje tworzenie cyfrowych archiwów. Entuzjasta nowych technologii, a jednocześnie pragmatyk z głębokim zrozumieniem ich praktycznego zastosowania.