System IC Pen w szpitalu Strusia w Poznaniu

Szpital Strusia w Poznaniu korzysta z cyfrowych podpisów pacjentów usprawniając obieg dokumentów.

Przemysław Jesionowski 7 grudnia, 2021

System IC Pen został wdrożony w drugiej połowie 2021 roku w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Placówka medyczna wdrożyła długopisy cyfrowe IC Pen do digitalizacji dokumentacji podpisywanej przez pacjentów. Dzięki integracji systemu IC Pen z systemem medycznym CGM CLININET HIS tworzona w ten sposób cyfrowa dokumentacja jest przesyłana do rekordu pacjenta w wykorzystywanym przez szpital HISie. Następstwem tego jest sprawniejsze tworzenie i przesyłanie dokumentacji do systemu dziedzinowego i brak konieczności skanowania dokumentacji wymagającej pisemnej zgody pacjentów.

Cyfrowe podpisy pacjentów na papierze

Opracowana technologia IC Pen w sposób automatyczny cyfryzuje formularze, które są uprzednio drukowane z systemu HIS wraz z naniesionym mikrodrukiem. Za sprawą niewielkich kropek długopisy cyfrowe zaczytują pozycje długopisu oraz wprowadzane dane (w tym i podpisy pacjentów) tworząc w systemie ważną prawnie wersję elektroniczną dokumentu zawierającą podpis biometryczny.
Ogromną zaletą wdrożonych długopisów cyfrowych przez Szpital Strusia jest to, że swoim wyglądem oraz sposobem użycia niczym się nie różnią od zwykłych długopisów. W konsekwencji system IC Pen wraz z długopisami cyfrowymi może pracować w każdych warunkach nie wymuszając przy tym utrzymania stałego łączą z WiFi/LTE, czy też bluetooth.
Wielospecjalistyczny szpital został wyposażony urządzenia zapewniające łatwą i wydajną digitalizację dokumentacji bez konieczności zmiany wypracowanych metod, czy też nawyków pacjentów. Istotną zaletą wprowadzonego rozwiązania jest możliwość szybkiej dezynfekcji urządzeń po każdym użyciu przez pacjentów, co ma ogromne znaczenie w obecnej sytuacji pandemii wirusa Sars-Cov-2.

Podsumowanie

Uruchomienie w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu systemu IC Pen jest dla nas ważnym wdrożeniem z dwóch względów. Po pierwsze wspomniana placówka jest tzw. “szpitalem covidowy”. Mamy ogromną satysfakcję, że rozwiązanie IC Pen wspiera pracę szpitala, którego prawidłowe funkcjonowanie jest szczególnie ważne w dobie pandemii. Po drugie szpital im. Józefa Strusia jest placówką, który znajduje się w sąsiedztwie siedziby IC Solutions. Cieszymy się, że nasz system digitalizacji podpisów pacjentów może być wykorzystywany również przez nasze rodzime szpitale. W ten oto sposób Poznań znalazł się na mapie szpitali, które wykorzystują technologię stworzoną przez IC Solutions.

Przemysław Jesionowski

Przemysław Jesionowski to wieloletni Dyrektor Sprzedaży w IC Solutions, obecnie pełniący funkcję Prezesa Zarządu. Jako humanista z wykształcenia, doskonale łączy świat technologii z realnymi potrzebami użytkowników. Propagator technologii i współpracy na rzecz powszechnej digitalizacji w sektorze opieki medycznej od blisko 10 lat.