Podpis na tablecie i nie tylko – 4 urządzenia do zbierania podpisów

Podpis na tablecie jest najlepszym sposobem na pełną digitalizację podpisywanych dokumentów. Poznaj listę urządzeń, które ułatwiają zastąpienie papierowej dokumentacji formą elektroniczną wygodnie i z zachowaniem ważności prawnej.

Dominika Wiśniewska 25 kwietnia, 2022

Podpis na tablecie, który jest ważny prawnie, pozwala zrezygnować z tysięcy dokumentów w postaci papierowej i nie wymaga późniejszego skanowania oraz przechowywania w segregatorach. Cyfrowy podpis jest rozwiązaniem w zasięgu niemalże każdej organizacji, która chce ograniczyć papierowy obieg dokumentów. Z systemu IC Pen, który daje taką możliwość korzystają już m.in. szpitale i przychodnie, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej czy gabinety kosmetyczne. Ogromne możliwości zastosowania systemu IC Pen wynikają między innymi z różnorodności urządzeń współpracujących w procesie digitalizacji dokumentacji i zbieranych podpisów. Poniżej prezentujemy listę 4 urządzeń, które są wykorzystywane do digitalizacji podpisów.

Tablet Samsung Tab S6 Lite

W świecie zdominowanym przez urządzenia mobilne z systemem Android niezwykle popularny jest tablet koreańskiej firmy Samsung. Już nie tak nowy, jak na technologię tablet Samsung Tab S6 Lite wraz z rysikiem S Pen jest budżetowym rozwiązaniem umożliwiającym zbieranie cyfrowych podpisów. Specyfikacja urządzenia w zupełności wystarczy, by opracowana przez IC Solutions aplikacja IC Stylus działała poprawnie. Samsung Tab S6 Lite jest urządzeniem, które ma niewielki, poręczny rozmiar – zaledwie 10,4 cala, ale jednocześnie pozwala w komfortowy sposób wypełniać dokumenty i składać na nich podpisy. Wspomniany model jest najtańszym urządzeniem firmy Samsung, który współpracuje z technologią IC Pen. Nowsze i bardziej zaawansowane urządzenia koreańskiego producenta pozwalają m.in. na pracę w terenie, gdzie brak dostępu do sieci WiFi nie stanowi problemu, gdyż tablety wykorzystując technologię LTE mogą przesyłać na bieżąco dokumenty w formie cyfrowej. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w pracy mobilnych handlowców i pracowników, których praca opiera się na częstych wizytach u klienta. 

Apple iPad 7

Dla miłośników marki Apple, idealnym rozwiązaniem jest iPad 7 generacji. Jego rozmiar – ekran 10.2 cala zapewnia wygodną i komfortową pracę z dokumentami, a interaktywny rysik umożliwia zbieranie cech biometrycznych składanych podpisów. Jest to drugi najpopularniejszy typ urządzeń, z którego korzystają nasi klienci poszukujących optymalnego rozwiązania do digitalizacji dokumentów. Ten tablet jest szczególnie popularny wśród salonów kosmetologicznych i firm korzystających z innych urządzeń spod znaku “nadgryzionego jabłka”. Podpis na tablecie złożony przez klientów salonów kosmetycznych, czy klinik zajmujących się medycyną estetyczną jest taka samo ważny, jak ten złożony na papierowym formularzu.

Microsoft Surface GO 3

Choć cały czas mówimy o podpisie na tablecie to warto wskazać Microsoft Surface jako kolejny typ urządzeń umożliwiających cyfryzację dokumentacji wraz z jej autoryzacją (podpisem) bez konieczności wykorzystywania papieru. W porównaniu do wcześniejszych urządzeń, Surface łączy w sobie funkcję tabletu oraz ultrabooka. To właśnie połączenie tych dwóch typów urządzenia sprawia, że praca z dokumentami jest łatwiejsza, a firmy decydujące się na taki typ urządzeń nie muszą kupować osobno tabletów do podpisu i komputerów. Stosunkowo niewielki rozmiar, jak na jego możliwości sprawia, że urządzenia te są idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących poza biurem, handlowców spotykających się z klientami czy podczas sporządzania terenowych raportów i protokołów. Więcej informacji o specyfikacji Microsoft Surface GO # można przeczytać tutaj.

Ekrany Wacom

Ekrany Wacom są wyjątkowym typem urządzeń. Od wymienionych powyżej tabletów i komputera przenośnego odróżnia je przede wszystkim fakt, iż wymagają zapewnienia stałego dostępu do zasilania oraz podłączenia do komputera. Ekrany Wacom pozwalają na zbieranie podpisów bez konieczności drukowania umów, formularzy czy innych dokumentów. Rozwiązanie to cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród placówek medycznych chcących wyeliminować dokumentację papierową m.in. w punktach rejestracji.
Producenci ekranów dedykowanych do zbierania podpisów oferują szeroki wachlarz urządzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim rozdzielczością ekranów, co jest kluczowe w kontekście komfortu wypełniania i podpisywania dokumentów. W przypadku Wacomów nie można mówić o mobilności, tak jak podczas pracy z wspomnianymi powyżej tabletami. Natomiast niewątpliwą zaletą tego typu ekranów jest jakość ich wykonania oraz trwałość, która pozwala na wieloletnie użytkowanie. Wśród wielu typów ekranów produkowanych przez firmę Wacom, w szczególności polecamy poniższe modele: Wacom DTU-1141B, Wacom DTH-1152 oraz zdecydowanie większy Wacom DTK1660EK0B.

Podsumowanie

Zaprezentowana powyżej lista urządzeń pokazuje pełne spektrum narzędzi pozwalających na całkowite wyeliminowanie papieru w procesie zawierania umów, pozyskiwania zgód i innych dokumentów wymagających pisemnej zgody. Każde z tych urządzeń posiada unikatowe właściwości, które pozwalają jak najlepiej dopasować się do indywidualnych potrzeb klientów biorąc pod uwagę takie czynniki jak cena, funkcjonalność, mobilność czy też podwójne zastosowanie. Podpis na tablecie jest rozwiązaniem, które można wdrożyć w wielu obszarach osiągając zarówno mierzalne, jak i niemierzalne korzyści, o których można przeczytać tutaj.

Dominika Wiśniewska

Dominika Wiśniewska jest związana z IC Solutions od 2020 roku. Od samego początku jej praca skupia się na projektach wdrożeniowych w sektorze medycznym, produkcji i przemyśle. Obecnie pełni rolę Product Ownera, gdzie nadzoruje procesy wdrożeniowe, projektuje koncepcje, tworzy dokumentację oraz testuje nowe rozwiązania. Jej profesjonalizm i zaangażowanie przyczyniają się do skutecznego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w ramach IC Solutions.