Elektroniczne zgody pacjentów w Instytucie Matki i Dziecka

Ekrany zewnętrzne Wacom stały się kolejnym komponentem systemu IC Pen, który jest wykorzystywany w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie (IMID) m.in. do zbierania elektronicznych zgód pacjentów. Rozwiązanie to umożliwia automatyczną digitalizację dokumentacji medycznej z zachowaniem jej ważności prawnej.

Łukasz Mejza 17 czerwca, 2021

Dotychczas IMID korzystał z jednego komponentu systemu IC Pen, jakim były długopisy cyfrowe. Z ich pomocą tworzono dokumentację medyczną wykorzystując do tego papierowe formularze z naniesionym mikrodrukiem. Technologia znajdująca się w długopisach cyfrowych w połączeniu z systemem IC Pen umożliwia jednoczesne tworzenie cyfrowych wersji dokumentów medycznych z zachowaniem ich ważności prawnej (podpis biometryczny). Ogromna efektywność stosowanego rozwiązania umożliwiającego automatyczne tworzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i przesyłanie jej do systemu HIS (CGM CLININET) stała się pretekstem do rozwoju już wykorzystywanego rozwiązania.

Zgody pacjentów na ekranie Wacom

Obecnie w IMID poza długopisami cyfrowymi wykorzystywane są ekrany zewnętrzne Wacom, które pozwalają na tworzenie cyfrowej dokumentacji bez użycia papieru. Dzięki temu zgody pacjentów, formularze czy kwestionariusze mogą być wypełniane bezpośrednio na ekranie w takich miejscach, jak punkty rejestracji pacjentów. Radosław Nowak pełniący funkcję pełnomocnika Dyrektora ds. IT stwierdził, że “wdrożenie systemu IC Pen wraz z długopisami cyfrowymi było słusznym działaniem, które umożliwiło nam zaznajomienie się z systemem oraz jego możliwościami. Naturalnym krokiem stało się rozwinięcie systemu digitalizacji dokumentów medycznych o stacjonarne urządzenia – ekrany Wacom. Pozwoliło to zwiększyć dobowe możliwości tworzenia zdigitalizowanej dokumentacji, a w efekcie usprawnić pracę personelu medycznego”. Rozbudowa funkcjonującego systemu o nowy komponent jest najlepszą rekomendacją dla systemu IC Pen i potwierdzaniem korzyści wynikających z digitalizacji dokumentacji medycznej.

Hybrydowe system do digitalizacji dokumentacji medycznej

System IC Pen dzięki szynie integracyjnej z najpopularniejszymi systemami HIS (Asseco, CGM, Comarch, Kamsoft) umożliwia wykorzystywanie różnych urządzeń do tworzenia cyfrowej dokumentacji w ramach jednej placówki medycznej z zachowaniem jej ważności prawnej. Tworzenie zdigitalizowanej dokumentacji pacjentów wewnątrz placówki (przy wykorzystaniu długopisów cyfrowy, tabletów, ekranów do zbierania podpisów) oraz import zewnętrznej dokumentacji medycznej (skanery dokumentów) stał się prosty, tani, efektywny i zgodny z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ważności tworzonej dokumentacji medycznej dzięki hybrydowemu systemowi IC Pen.

Łukasz Mejza

Łukasz Mejza, będący Marketing Managerem, odpowiada za ogół działań związanych z promocją i marketingiem IC Solutions od 2020 roku. Wykorzystuje zdobyte doświadczenie do dzielenia się wiedzą dotyczącą wpływu technologii na strategię organizacji, jej rozwój, kreowanie innowacyjnych rozwiązań oraz budowanie przewagi rynkowej poprzez transformację cyfrową.