Podpis elektroniczny i podsumowanie 2022 roku w IC Solutions

Rynek medyczny i digitalizacja dokumentacji na styku pacjent – szpital była i nadal jest naszym priorytetem. Nowe rynki i nowi klienci udowadniają jednak, że cyfryzacja dokumentacji ma jeszcze dużo do zrobienia w innych branżach.

Tomasz Kalinowski 15 stycznia, 2023

Podpis elektroniczny, który od ponad 8 lat promujemy na wszelkiego rodzaju konferencjach i targach staje się powoli regułą dla większych i mniejszych podmiotów medycznych. W ubiegłym roku wdrożyliśmy ponad 2 tys sztuk urządzeń do digitalizacji podpisów w szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych. Nasze doświadczenie oraz fakt, że system IC Pen przestał być niszowym rozwiązaniem procentuje z każdym kolejnym miesiącem. Sukces, za którym stoją niezwykle zaangażowani ludzie, lata doświadczenia oraz startupowy duch naszej firmy, który pozwala nam nieustannie rozwijać system i nasze zdolności. Wszystko to w 2022 roku zaprocentowało nam, jak nigdy wcześniej. Efektem tego są planowane w najbliższych miesiącach kolejne wdrożenia oraz plany intensywnej obecności w nowych branżach. 

Podpis elektroniczny i zgody pacjentów na tablecie

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że cyfryzacja przyspieszyła. Szpitale i przychodnie rozumieją sens digitalizacji dokumentów i korzyści, które stoją za redukcją papierowej dokumentacji medycznej. Kończący się rok udowodnił nam, że idea paperless jest nie tylko nośnym hasłem, ale przede wszystkim rozwiązaniem, którego bilans ekonomiczny wypada na korzyść każdego szpitala. Przyczyniły się do tego m.in. wyższe ceny zakupu papieru i eksploatacji drukarek. Nie bez znaczenia pozostaje także wzrost kosztów związanych z archiwizacją papierowej dokumentacji. Analizując wszystkie aspekty tworzenia, obiegu oraz przechowania papierowej dokumentacji coraz częściej dyrektorzy i prezesi szpitalu poszukują alternatywy.
Dodatkową korzyścią z wykorzystania technologii IC Pen jest wypełnianie i podpisywanie przez pacjentów dokumentów całkowicie bez użycia papierowych formularzy, co jest podejściem zgodnym z ochroną środowiska oraz ekonomicznie uzasadnione. Jeden z komponentów naszego rozwiązania dopuszcza użycie tabletów, których obsługa jest niezwykle prosta, a przy tym wydajna i ekonomicznie uzasadniona. Dlatego też rok 2022 był dla nas rekordowy, jeśli chodzi ilość wdrożonych tabletów i ekranów piórkowych, które w 100% eliminują potrzebę wykorzystania papieru w celu wypełniania formularzy i pozyskiwania zgód pacjentów. Idea pracy w zgodzie z paperless przybiera postać zjawiska masowego, a my cieszymy się, że możemy odgrywać ważną rolę w tym procesie.
Nasz system do digitalizacji zgód pacjentów jest jedynym rozwiązaniem, które posiada działające integracje z wiodącymi systemami HIS w Polsce. Co więcej skala wdrożeń technologii IC Pen, długa lista klientów, na której można znaleźć m.in. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Centrum Onkologii w Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie czy Uniwersytecki Kliniczny Szpital Dziecięcy w Białymstoku przekonuje, że technologia sprawdza się w różnych sytuacjach. Wszystko to stanowi bardzo mocny dowód, że podpis elektroniczny na tablecie znakomicie sprawdza się w realiach polskiego systemu opieki medycznej.

Podpis elektroniczny i IC Sign

Wspominaliśmy o tym wielokrotnie, ale dopiero teraz z pełną świadomością oraz dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy firmą, w której łączymy naukę i biznes, a efekty tego będzie można podziwiać podczas wizyty w banku, urzędzie i innych organizacjach, które wymagają weryfikacji tożsamości. Najnowszym tego dowodem jest zakończony wraz z końcem września bieżącego roku projekt badawczy “Opracowanie innowacyjnego systemu weryfikacji tożsamości i weryfikacji podpisów na podstawie behawioralnego podpisu biometrycznego”, który realizowaliśmy dzięki pomocy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W efekcie wielomiesięcznej pracy, 1,3 mln zebranych podpisów wytypowaliśmy 775 cech podpisów, które występują zarówno w podpisach składanych na ekranach, jak i długopisem na papierze. Wszystko to pozwoliło nam zbudować system IC Sign, który w sposób automatyczny weryfikuje autentyczność złożonego podpisu. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest weryfikacja złożonego podpisu (np. w banku). Co więcej zrealizowany przez nas projekt B+R był największym tego typu badaniem na świecie, czego skutkiem jest również opracowanie systemu weryfikacji tożsamości na podstawie składanego podpisu. Funkcjonalność ta otwiera przed IC Solutions zupełnie nowe możliwości oferowania rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i kontroli dostępu. Z pewnością będzie to nowa ścieżka rozwoju dla naszej organizacji, która pozwoli nam poznać potrzeby i specyfikę innych niedostępnych dla nas dotychczas rynków.

Rozwiązanie pudełkowe

Testowanie i nieustanne ulepszanie systemu IC Pen pozwoliło nam na wprowadzenie już 3 generacji naszego rozwiązania na rynek. Dzięki temu podpis elektroniczny wykorzystujący technologię IC Pen może być prosty we wdrożeniu oraz użytkowaniu praktycznie przez każdego. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych rynków i rozproszonych wdrożeń, gdzie digitalizacja dokumentów przebiega zupełnie inaczej niż ma to miejsce chociażby w szpitalach.
Mając niezwykle przyjazny dla użytkownika system oraz wykorzystując powszechnie dostępne tablety takich marek, jak Apple i Samsung możemy oferować system IC Pen “prosto z pudełka”. Pozwoli to nam na standaryzację wielu procesów digitalizacji dokumentów, gdzie konieczna jest pisemna zgoda, która może być pozyskiwana właśnie za pośrednictwem naszej technologii.

Podsumowanie

Mijający rok był dla nas niezwykle pracowitym okresem. Skala przeprowadzonych wdrożeń oraz czas ich realizacji oznaczały dla nas dużą intensywność pracy. W rezultacie w 2022 roku przeprowadziliśmy wdrożenia m.in. w 12 szpitalach w województwie Mazowieckim, w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. To tylko wybrane realizacje z ostatnich 12 miesięcy, które zakończyły się sukcesem. Ogromnym osiągnięciem, które zrealizowaliśmy w kończącym się roku było także opracowanie najnowszej wersji naszego systemu, który w połączeniu z nową technologią IC Sign pozwala obrać nam na 2023 rok zupełnie nowe ścieżki rozwoju. Mamy nadzieję, że ścieżka wzrostu, na której obecnie się znajdujemy pozostanie z nami na kolejny okres 12 miesięcy dynamicznej pracy.

Tomasz Kalinowski

Tomasz Kalinowski, pełniący funkcję Dyrektora ds. Technologii, odpowiada za rozwój oferowanych rozwiązań w IC Solutions. W codziennej pracy skupia się na rozbudowie funkcjonalności systemu IC Pen oraz koordynuje pracę całego zespołu IT.